Podlahy a interiéry nás opravdu baví

Podlahy

"Laminát, dřevěné plovoucí, klasické parkety, co tam dáme?". Toto je nejčastčjší otázka zákazníkù, kteří nevědí přesně, jakou podlahu si mají nechat položit. Dovolte, abychom Vám po mnoha letech praxe a zkušeností, které jsme získali, stručně představili výhody a nevýhody běžných podlahových krytin na trhu.

Laminátová plovoucí podlaha

Výhoda této podlahy je rychlá pokládka a velmi široký výběr dekorů. Montáž je levná a snadná. Tuto podlahu doporučujeme pro zákazníky, kteří potřebují bydlet rychle, nebo kteří se smíří s tím, že za několik let se podlaha zničí a je k výměně (byt v podnájmu.). Není to trvanlivá podlaha. Sice existuje ve více pevnostních kategoriích, ale dříve nebo pozdřji vzniknou škrábance od kamínkù v botě, židlí atd. Záruka je v průměru cca 10 let, ale nikoliv proti mechanickému poškození. Povrch je tvrdý a křehký a proto se stává, když na podlahu upadne ostrý předmìt, ulomí se kousek podlahy. Často se setkáváme s problémem, že zákazníkovi časem zateče špína mezi spáry a na pohled přesně zaznamenáte černý obrys (formát) desky.

Ceny: 390 - 970 Kč/m2 s kompletní montáží


Dřevěná plovoucí podlaha se 4mm nášlapnou vrstvou, celková tlouštka je 15mm

Velice krásná podlaha, která je vynikající kopií klasických parket, je snadno udržovatelná s rychlou pokládkou. Trvanlivost je cca 30 let. Výhoda oproti laminátové podlaze je opravitelnost této podlahy. Lze jí přebrousit i dvakrát, pokud nejsou příliš hluboké rýhy. Nevýhoda této podlahy oproti klasickým parketám je trvanlivost díky tenké (4mm) nášlapné vrstvě a hlavně cena.!! Na západním trhu, kde jsou masivní klasické parkety drahé je toto nejlepší náhrada. Výhoda je také velký výběr dřevin. Doporučují se tam, kde si zákazník přeje dřevo a nemá čas čekat na aklimatizaci klasických parket. Je pravda, že u Dř.plovoucích podlah se vlysky mezi sebou nesesychají, ale mùže se seschnout celá "deska" a tím mezi spáry opìt zateče špína. Seschnutí hrozí jen v zimním období, protože je v bytě vzduch suchý pod 55% vlhkosti.

Ceny: 800 Kč - 3500 Kč s kompletní montáží


Klasické a mozaikové parkety

Je to podlaha z nejdelší tradicí, je celodřevěná, nejtrvanlivější a ekonomicky nejlevnější. Nevýhoda kl. parket je v delší pokládce a v delší aklimatizaci (cca 14 dní). Parkety mají velice špatnou pověst z dřívìjších dob:
•  Vrzání: dříve se parkety buď přibíjely na prkna, a časem vrzaly hřebíèky ve vlysech, anebo se pokládaly do "asfaltu", a ten pak prostupoval mezi spoje. Parkety nebyly ani dostatečně suché a proto se sesychaly. Dnes už naštěstí vrzání, ani sesychání (vlhkost vzduchu cca 60%) nehrozí. Vlysy jsou tloušt. 21 mm, z toho je 10 mm nášlapné vrstvy, která má životnost přes 100 let.
•  Sesychání: hrozí u všech dřevìných podlah v zimních měsících, kdy vzduch je přesušen a je ho třeba zvlhčit odpařovači na radiátorech a udržovat teplotu cca 21-23s.C.
•  Drátkování: v dnešní době se podlaha lakuje lakem, který vydrží cca 15-20 let. Klasické a mozaikové parkety se doporučují tam, kde zákazník chce mít podlahu na celý život a přitom nejlevnější.
Tato podlaha vydrží přes 100 let a je běžné že se v dnešní době opravují parkety z roku 1870.

Ceny: 950 Kč - 2300 Kč s kompletní montáží


Pří všech výše uvedených podlahách musí být suchý beton (max. 2,5%) vlhkosti a dodržovaná vlhkost vzduchu, při které by nemělo dojít k problémům spár, vyboulení atd.

Dále by Vás mohlo zajímat

•  Dřevěné podlahy - lak nebo olej?
•  Další informace o podlahách najdete na specializovaných serverech, jako propodlahy.cz nebo například podlahari.cz